JC Stevenson of Great Oak Wins Three Singles Titles at Southwestern League Track and Field Finals – Press Enterprise

Great Oak’s JC Stevenson won three singles titles in the Southwestern League track and field finals.

Stevenson won championships in the men’s 100 meters (10.78 seconds), long jump (23 feet, 9 inches), and triple jump (46-7 3/4).

Six other athletes won a pair of individual titles at the meet.

Great Oak’s Carson Smith won the boys in the 800 meters (1:56.52) and 1600 meters (4:14.95).

Murrieta Mesa’s Cade Moran swept the boys’ shots, winning the shot put (64-4) and discus (188-2).

Kaila Robinson, from Vista Murrieta, won the women’s 100 meters (12.04) and 200 meters (24.91). Her teammate Isabella Smith claimed the titles in the women’s 1600 meters (6:02.91) and 3200 meters (11:00.42). Alyssa Alumbres was Vista Murrieta’s third double winner, taking titles in the women’s long jump (19-4 1/2) and triple jump (36-8 1/2).

Murrieta Valley’s Allie Goetz won the women’s 100 hurdles (16.64) and the high jump (5-2).

SOUTHWESTERN LEAGUE

Kids

100 – 1. JC Stevenson (Great Oak) 10.78; 2. Hans Soriano (Murrieta Mesa) 10.81; 3. Kalel Allen (Murrieta View) 10.83.

200 – 1. Kalel Allen (Murrieta View) 22.15; 2. Hans Soriano (Murrieta Mesa) 22.37; Makiyum Smith (Murrieta Valley) 10:50 p.m.

400 — 1. David Magbagbeola (Chaparral) 50.73; 2. Alejandro Bravo (Murrieta Valley) 52.13; 3. Gabriel Mercado (Murrieta Mesa) 52.16.

800 – 1. Carson Smith (Great Oak) 1:56.52; 2. Gabriel Rodríguez (Great Oak) 1:58.13; 3. Tarron Johnson (Vista Murrieta) 1:58.54.

1600 – 1. Carson Smith (Great Oak) 4:14.95; 2. Lance Denhalter (Murrieta View) 4:18.32; 3. Brandon Calderon (View Murrieta) 4:20.61.

3200 — 1. Brandon Calderón (Vista Murrieta) 9:23.15; 2. Lance Denhalter (Vista Murrieta) 9:24.47; 3. Ramses Cortes (Great Oak) 9:24.75.

110 hurdles – 1. Elijah Green (Murrieta Mesa) 14.79; 2. Arturo Celestino (Murrieta View) 15.13; 3. Levi Vela (Murrieta View) 15.25.

300 hurdles – 1. William Isaiah Bright (Murrieta Mesa) 40.69; 2. Levi Vela (Vista Murrieta) 41.00; 3. Kanaam Jones (Murrieta Valley) 41.26.

400 relay — 1. Murrieta Valley 42.80; 2. Murrieta View 42.82; 3. Murrieta Table 43.31.

1600 Relay — 1. Big Oak 3:32.43; 2. Murrieta Mesa 3:33.64; 3. Murrieta Valley 3:35.50.

Pole Vault — 1. Tiger Bachmeier (Murrieta Valley) 15-1; 2. Austin Pepito (Big Oak) 14-7; 3. Caleb Fuller (Murrieta Mesa) 12-7.

High jump: 1. Julian Moore (Vista Murrieta) 5-11; 2. Juan Saracay (View Murrieta) 5-11; 3. Donathan Florence (Vista Murrieta) 5-9.

Long jump: 1. JC Stevenson (Great Oak) 23-8; 2. Donathan Florence (Vista Murrieta) 21-6.5; 3. Kyran Jackson (Murrieta View) 21-4.

Triple jump: 1. JC Stevenson (Great Oak) 46-7.75; 2. Kyran Jackson (Vista Murrieta) 43-11.25; 3. Obi Nwafor (View Murrieta) 43-9.5.

Shot put: 1. Cade Morán (Murrieta Mesa) 64-4; 2. Aiden Pastorian (Big Oak) 60-3; 3. Joshua Stovall (Vista Murrieta) 50-5.

Disc: 1. Cade Morán (Murrieta Mesa) 188-2; 2. Chimobi Onye (Murrieta Mesa) 149-10; 3. Joshua Stovall (View Murrieta) 144-4.

Girls

100 – 1. Kaila Robinson (Vista Murrieta) 12.04; 2. Taylor Anyansi (Murrieta Valley) 12.14; 3. Kellan Wright (Murrieta View) 21.12.

200 — 1. Kaila Robinson (Vista Murrieta) 24.91; 2. Keelan Wright (Murrieta View) 25.34; 3. Natalie Mitchell (Temecula Valley) 25.55.

400 — 1.Brooklyn Bright (Murrieta Mesa) 58.32; 2. Jaylen Spencer (Chaparral) 58.87; 3. Julia Radley (Murrieta View) 59.87.

800 – 1. Fiona Holloway (Murrieta View) 2:21.13; 2. Meliani Castillo (Great Oak) 2:22.69; 3. Kali Kraus (Great Oak) 2:23.66.

1600 — 1. Isabella Smith (Murrieta View) 5:02.91; 2. Kelli Gaffney (Big Oak) 5:09.46; 3. Erika Kirk (Murrieta View) 5:11.58.

3200 — 1. Isabella Smith (Murrieta View) 11:00.42; 2. Kelli Gaffney (Big Oak) 11:04.83; 3. Erika Kirk (Murrieta View) 11:31.43.

100 hurdles – 1. Allie Goetz (Murrieta Valley) 16.64; 2. Leilani Frank (Murrieta Mesa) 16.97; 3. Deatrice Del Guasta (Murrieta Mesa) 18.13.

300 hurdles — 1. Samarra Blake (Vista Murrieta) 48.30; 2. Divina Torza (Great Oak) 49.82; 3. Brandi Peck (Big Oak) 49.94.

400 relay — 1. Vista Murrieta 48.45; 2. Murrieta Table 50.05; 3. Murrieta Valley 51.52.

1600 Relay — 1. Murrieta View 4:02.79; 2. Great Oak 4:10.03; 3. Temecula Valley 4:12.22.

Pole Vault — 1. Madisyn Negro (Murrieta Valley) 13-1; 2. Aspen Fears (Vista Murrieta) 13-1; 3. Katie Rodriguez (View Murrieta) 11-7.

High jump: 1. Allie Goetz (Murrieta Valley) 5-2; 2. Emoree Smith (Vista Murrieta) 4-10; 3. Rayan Bush (Vista Murrieta) 4-8.

Long jump — 1. Alyssa Alumbres (Vista Murrieta) 19-4.5; 2. Kaila Robinson (Vista Murrieta) 18-3; Danielle Rodriguez (Murrieta Mesa) 16-11.5.

Triple jump — 1. Alysaa Alumbres (Vista Murrieta) 36-8.5; 2. Arianna Fowler (Murrieta View) 35-10; 3. Aftyn Robbins (Big Oak) 34-7.

Shot Put: 1. Kennedy McKee (Vista Murrieta) 38-6; 2. Annaliese Pabelico (View Murrieta) 32-2; 3. Alexandria Oyawale (View Murrieta) 30-8.

Puck: 1. DeAna Davis (Great Oak) 105-3; 2. Leilani Preciado (Murrieta Mesa) 95-5; 3. Addison Foltz (Big Oak) 93-0.

Leave a Comment